Track Athletes Win 3 Events at State

posted May 16, 2016, 1:14 PM by District Webmaster   [ updated May 16, 2016, 1:20 PM ]

Bruin track athletes won three events in Class 6A at the state track meet on Friday and Saturday, May 13-14, 2016.

Girls 4x800 meter relay
Avery Bennett, Ashley Barnes, Rilee Rigdon, and Shay Stayton captured the 6A title.

Boys and Girls 800 meter races
Senior Archer Bennett took the top medal for boys and Rilee Rigdon took first for girls, with Rilee setting a new school record.

Other strong finishes

GIRLS
  • In the girls 1600 meter race, Rilee Rigdon took second by a fraction of a second to Cheyenne Walden of Sand Springs. Rilee's time of between 5:02 and 5:03 set another school record. Ashley Barnes took third place at 5:05 plus, and Shay Stayton placed fifth, placing three Bruin girls in the top 5 places in the race.
  • Shay Stayton and Ashley Barnes took 2nd and 3rd place in the individual 3200 meter race, with Anna Gunter placing 15th.
  • Karleigh Zoeller set a personal record in her shot put performance, reaching 8th place.
  • The Lady Bruin 4x400 meter relay squad of Alyse Littlesun, Rilee Rigdon, Shay Stayton, and Madi Taylor finished at 8th place.
  • Paige Sauer tied her school record of 9 feet in pole vaulting.
BOYS
  • Henry Williams took 2nd in the 3200 meter run and placed 7th in the 1600 meter run.
  • Senior A.J. Parker finished third in the boys high jump over a six foot six inch bar.
Avery Bennett, Ashley Barnes, Shay Stayton, and Rilee Rigdon - State 6A Champs in 4x800 relay
State 6A Girls Champions in 4x800 Relay: Avery Bennett, Ashley Barnes, Shay Stayton, and Rilee Rigdon

Archer Bennett and Rilee Rigdon - State 6A 800 m champs
State 6A Boys and Girls Champions in the 800 meter race: Archer Bennett and Rilee Rigdon
2016 State Track Meet Qualifiers and Coaches
The following Bruin athletes qualified for the state track meet:
  • Ashley Barnes (4x800, 1600m, 3200m)
  • Archer Bennett (800m, 1600m)
  • Avery Bennett (4x800)
  • Sarah Covell (300 Hurdles)
  • Anna Gunter (3200m)
  • Alysse Littlesun (4x400)
  • James Martinez (1600m)
  • Bryric Ogans (High Jump)
  • AJ Parker (High Jump)
  • Trinity Parker (High Jump)
  • Rilee Rigdon (4x400, 4x800, 800m, 1600m)
  • Paige Sauer (Pole Vault)
  • Shay Stayton (4x400, 4x800, 1600m, 3200m)
  • Madi Taylor (4x400)
  • Lauryn Washington ( Long Jump)
  • Henry Williams (1600m, 3200m)
  • Karleigh Zoeller (Shot Put)